MindMap It!

Kasutamisvõimalused

Picture

Loov kirjutamine ja aruannete koostamine

Mindmap võimaldab kiiresti välja mõelda peaagu lõpmatu hulga ideid, ning need ideed samal ajal ka ära organiseerida. Seega on tegemist väga võimsa vahendiga loovaks kirjutamiseks või aruande koostamiseks, kus ideede kokkukogumine on just väga tähtis. Valminud mõttekaarti kasutades on juba lihtne kirjutada lause või lõik iga olulise märksõna kohta.



Õppimise (lugemise, meeldejätmise) muutmine lihtsaks


Selle asemel, et lihtsalt lugeda raamatut, proovi järmine kord kasutada lugemise ajal mõttekaardi tehnikat. Lihtsalt joonista üles keskne teema ja seejärel alusta lugemist ning iga kord kui kohtad mõnda mõtet või ideed, mis tõmbab tähelepanu ja tundub sulle huvitava või tähtsana, siis lihtsalt lisa ta oma mõttekaardile sobivasse kohta.

Kui sa oled nüüd raamatu lugemise lõpetanud, siis on sul ühe lehekülje suurune mõttekaart, mis koondab endas kokku kõik huvitava sellest raamatust. Võibolla oled sa lisanud sinna ka oma mõtteid, mis lugemise ajal on tekkinud. Selline mõttekaardi loomine mõjutab oluliselt seda, kui palju sulle loetust meelde jääb ning kui peaksid kunagi hiljem soovima vastavat teemat korrata, siis piisab vaid mõttekaardile vaatamisest. Kui sa aga soovid teema väga korralikult selgeks õppida, siis proovi joonistada mõttekaart mälu järgi mitu korda uuesti. Peagi näed, et see on väga kerge.
 

Õppimine grupiga (või perekonnaga)

Inimeste grupp saab luua ühise mõttekaardi jälgides järgnevaid samme:
1. Igaüks joonistab oma mõttekaardi selle põhjal, mida nad teema kohta juba teavad.
2. Joonistatakse kokku grupi mõttekaart kombineerides kõiki teadmisi.
3. Grupi mõttekaardi järgi otsutatakse, mida on vaja veel lisaks õppida või uurida.
4. Materjali õpitakse individuaalselt. Kui soovitakse minna teemas sügavuti, siis uurib igaüks sama teemat või kui soovitakse saavutada kiirust, siis õpib igaüks eri teemat. Igaüks joonistab seejärel endale uue mõttekaardi.
5. Jällegi kombineeritakse kõik mõttekaardid ühiseks grupi omaks.

Perekonnad, kes on alustanud sellist iganädalast mõttekaartide loomist, on leidnud, et see tegevus on väga huvitav ja kasulik. Näiteks on paljud sellises protsessis osalenud lapsed hakanud koolis saama tunduvalt paremaid hindeid kui varem.
   


Koosolekud ja mõttetalgud

Niipea kui keegi joonistab midagi üles tahvlile, siis kaotatakse sellega kohe loovus, mis igaühes endas on. Niisiis peaks iga loov koosolek algama alati sellega, et inimesed veedavad mõned minutid individuaalselt mõttekaarti joonistades. Seejärel tuleks koosoleku käigus joonistada ühine mõttekaart tahvlile, mille abil on võimalik iga idee või lause üles tähendada ja panna oma koha peale, nii et nende mõtete üle on võimalik hiljem sobival ajal diskuteerida. Samuti ei tunne keegi ennast ignoreerituna, kuna kõik ideed pannakse ühele mõttekaardile.

 
Ettevalmistumine kõneks

Kui tuleb pidada kõnet, siis on üheleheküljelisel mõttekaardil mitmed eelised teiste mälu abivahendite ees:
 - lühike: vaja on ainult ühte lehekülge
- mitte lugemine: kuna ideed on üles kirjutatud märksõnadega, siis sa ei 'loe' oma kõnet
- paindlik: kui keegi küsib küsimuse, siis saad kiiresti liikuda sellele kohale mõttekaardil, mille kohta küsimus käis ning hiljem naasta kohta, kus sa pooleli jäid ilma et oleksid sealjuures segamini ajanud hunnikut paberilehti.